LIVE: Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ ο Απόλλωνας

Toν πρώτο τίτλο της χρονιάς, το Σούπερ Καπ, διεκδικούν ο πρωταθλητής Απόλλων και η κυπελλούχος Ομόνοια, σε παιχνίδι που διεξάγεται στην ΑΕΚ Αρένα.

Η Ομόνοια, πρώτη σε κατακτήσεις Super Cup, διεκδικεί απόψε τον 18ο τίτλο της στην ιστορία της διοργανώσης στην 23η συμμετοχή της ενώ ο Απόλλων διεκδικεί απόψε τον 4ο του τίτλο Super Cup στην 15η συμμετοχή του.

Είναι η έβδομη φορά στην ιστορία του Super Cup που τίθενται αντιμέτωπες οι δύο ομάδες. Η πρώτη ήταν το 1966 και η τελευταία το 2010 με την Ομόνοια να μετρά ισάριθμες κατακτήσεις τις προηγούμενες έξι φορές.

Η εξέλιξη του αγώνα

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-10' Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ένα σουτ του Νταμπό πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο.

-12' Προβάδισμα στο σκορ για τον Απόλλωνα. Με ένα συρτό σουτ ο Νταμπό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

24' Πρώτη ευκαιρία και για την Ομόνοια. Ο Μάταβζ δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή μετά από γύρισμα του Μπρούνο.

-39' Καλό σουτ από Χαραλάμπους, μπλοκάρει ο Δημητρίου.

-40' Άμεση απάντηση από τον Απόλλωνα. Σουτ από τον Ψύχα, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

-45' Tεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ψύχας βρέθηκε σε θέση βολής και από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση, έκανε το πλασέ, ωστόσο η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία της Ομόνοιας.

-45+1' Χαμένο πέναλτι για τον Απόλλωνα, με τον Ψύχα. Μετά από ανατροπή του Μαυρία από τον Φαμπιάνο, ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή έδειξε την άσπρη βούλα.

-58' Δυνατό σουτ του Κακουλή από κοντινό σημείο, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Δημητρίου.

-64′ Τρομερή ευκαιρία για την Ομόνοια. O Μπεζούς στην καρδιά της περιοχής του Απόλλωνα, έκανε το ανάποδο ψαλίδι μετά από κεφαλιά πάσα του Γιούστε, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

-73' Δεύτερο γκολ για τον Απόλλωνα. Μπα και Πίττας συνεργάστηκαν άψογα, ο Κύπριος διεθνής έδωσε στον Βα, ο οποίος έκανε το σουτ και σκόραρε.

79′ Δοκάρι για την Ομόνοια, δεύτερο στο παιχνίδι με τον Γιούστε αυτή τη φορά, σε κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέτσγιακς.

79′ Κόκκινη για τον Φιλιώτη, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη μετά από φάουλ στον Μπεζούς.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων

Απόλλωνας: Δημητρίου, Φιλιώτης, Αρτυματάς, Β. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Κολ, Σαχάρ, Βα, Ψύχας, Νταμπό, Γιάνγκα

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Μίλετιτς, Λανγκ, Γιούστε, Λέτσιακς, Χαραλάμπους, Μπασιρού, Μπρούνο, Μάταβζ, Κακουλλής