Διαστημικός Άρης διέσυρε την Ανόρθωση και έφυγε με το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Ιστορική σημασίας νίκη πέτυχε ο Άρης στο φινάλε της αγωνιστικής περιόδου, αφού κέρδισε την Ανόρθωση στο Αντώνης Παπαδόπουλος με 3-0 και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση και στους 50 βαθμούς, που οδηγεί στην Ευρώπη. Ντροπιαστική ήττα από την άλλη γνώρισε η ομάδα της Αμμοχώστου, που μένει εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Το προφίλ του αγώνα

-Κεφάλι στο σκορ κατάφερε να πάρει ο Άρης, ο οποίος λίγα λεπτά από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τον Γιαγκό έκανε το 1-0.

Δείτε το γκολ:

Σημειώνεται επίσης, ότι στο 38' υπήρξε κοκορομαχία μεταξύ του Ουάρντα και τον Σπόλιαριτς, με τον διαιτητή να τους δείχνει από μια κίτρινη κάρτα.

Δείτε το στιγμιότυπο:

-Στο 62' ο Σπόλιαριτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

-Στο 69', ξανά με τον Σπόλιαριτς ο Άρης έκανε το 3-0 μετά από κοντινό πλασέ του άσου της ελαφράς ταξιαρχίας.

-Στο 78' ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος είδε την κόκκινη κάρτα μετά από φάουλ στον Φράγκο.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Αρτυματάς, Κορέια, Βερχόβετς (53′ Ντέλετιτς), Ιωάννου (74′ Χρυσοστόμου), Χούσμπαουερ, Ουάρντα (81′ Καλτσάς), Χριστοφή, Χριστοδουλόπουλος.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Ντελμίρο, Μπρόρσον, Καζού, Γιαμπλόνσκι, Μπράουν, Σπόλιαριτς (74′ Φράγκος), Μπαμπίκα (81 Γκαρσία), Ντζιαβέ (61′ Σλόγκαρ), Σικόρσκι (74′ Μουσούντα).