Στην κορυφή με επεισοδιακό τρόπο η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη πήγε να κλέψει ένα επικό διπλό στην Μαγιόρκα με γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως το VAR είχε άλλη άποψη (1-1).

Ξανά στην κορυφή, πιθανότατα για λίγες ώρες, η Σεβίλλη που πήγε να πάρει μία νίκη από αυτές που δίνουν πρωταθλήματα, αλλά δεν υπολόγισε στο VAR.

Η ομάδα του Λοπετέγκι άργησε να ξυπνήσει και επέλεξε να μην εμφανιστεί στο πρώτο μέρος του αγώνα στην Μαγιόρκα. Οι νησιώτες πήραν προβάδισμα από νωρίς με τον Αντόνιο Σάντσεθ (22’) και με εξαίρεση κάποιες στατικές φάσεις έδειξαν να ελέγχουν την αναμέτρηση στο πρώτο μέρος.

Μάλιστα άγγιξαν το 2-0 με το δοκάρι του Άνχελ (49’), όμως από εκεί και μετά η πίεση των Ανδαλουσιανών αυξήθηκε αισθητά. Ο Ράφα Μιρ (59’) απάντησε στα δοκάρια, όμως η πίεση επιβραβεύτηκε με την ισοφάριση που ήρθε από κεραυνό του Έρικ Λαμέλα (73’, 1-1).

Η αποβολή του Χάουμε στο 90ό λεπτό αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεση από την Σεβίλλη που πίστεψε ότι έφτασε στην μεγάλη ανατροπή στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Οκάμπος, όμως η χαρά κόπηκε απότομα, όταν το VAR αποκάλυψε χέρι του σκόρερ, που άφησε τους φιλοξενούμενους με πίκρα στα χείλη από το τελικό 1-1.

Δημοτικός σύμβουλος στην Ελλάδα γρονθοκόπησε αντιδήμαρχο και τον έστειλε στο νοσοκομείο