Θύμωσε τους λέοντες το γκολ του Σαντίκ και ξέσπασαν με τριάρα στη Δόξα

Πολύτιμη νίκη, που την ανεβάζει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με 40 βαθμούς, πέτυχε η ΑΕΛ, επί της Δόξας στο Τσίρειο στάδιο.

Οι γαλαζοκίτρινοι, παρότι δεχθηκαν γρήγορα το γκολ, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ, στο 8ο λεπτό, αντέδρασαν και κατάφεραν να λυγίσουν την αντίσταση της Δόξας.

Αρχικά, η ΑΕΛ απάντησε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μμαέ στο 38’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης, με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γααζοκίτρινοι συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να σκοράρουν και τρίτο γκολ, με τον Τόρες στο 66’, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Μεντόγεβιτς (73′ Κωνσταντινίδης), Ριέρα, Ντανίλο (83′ Ράσο), Τόρες, Δ.Αβραάμ (61′ Αντάμοβιτς), Μαέ (73′ Μπάμπιτς).

Δόξα:  Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Άδωνη, Χριστοφή, Μπόλιεβιτς (68′ Καρλίτος), Οικονομίδης (68′ Γκλίσκιτς), Ασαμόα, Τραϊσέφσκι (75′ Μπούλο), Ολιβέιρα, Κίκας, Σαντίκ.