Στο κόλπο του τίτλου με νέα ανατροπή η Γιουνάιτεντ

Από Δόκτων Τζέκιλ σε Μίστερ Χάιντ κι όλα αυτά με τη συμβολή ενός και μόνο παίκτη!

Ο λόγος για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να ήταν πίσω στο σκορ από τη Γουέστ Χαμ και μπορούσε πολύ εύκολα να σκοράρει πολλά περισσότερα τέρματα, αλλά στο δεύτερο μέρος οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν Μπρούνο Φερνάντες.

Ο Πορτογάλος που έμεινε στον πάγκο προκειμένου να είναι ξεκούραστος για το ματς-τελικό κόντρα στη Λειψία, πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο μετατρέποντας το «ασχημόπαπο» σε έναν… κύκνο, οδηγώντας την ομάδα του στην ανατροπή με 3-1, σενάριο (με μερικές παραλλαγές) που επαναλήφθηκε την προηγούμενη εβδομάδα στην έδρα της Σαουθάμπτον.

Αναφορικά με την εικόνα του ματς, το πρώτο ημίχρονο ήταν όλο… Γουέστ Χαμ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν εμφανιστεί στον αγωνιστικό χώρο, δεν υπήρχε καμία ισορροπία ανάμεσα στις γραμμές και το γκολ του Σούτσεκ στο 38’ ήταν ό,τι λιγότερο άξιζαν τα «σφυριά» στο πρώτο μέρος, με πάρα πολλές κλασικές ευκαιρίες.

Όπως ήταν λογικό, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σόλσκιερ έφερε από τον πάγκο τους Φερνάντες και Ράσφορντ αντί των Φαν ντε Μπεκ και Καβάνι, με την εικόνα να αλλάζει σαν να είχε διαφοροποιηθεί όλη η ενδεκάδα.

Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Πογκμπά στο 65’ με ένα εκπληκτικό πλασέ έξω από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Μπρούνο Φερνάντες, ενώ τρία λεπτά αργότερα από φάση που άρχισε ο Πορτογάλος, ο Τέλες βρήκε τον Γκρίνγουντ που με υπέροχο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνσκι.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μάρκους Ράσφορντ στο 78’, από ασίστ του Μάτα, που είχε περάσει κι αυτός ως αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Μαρσιάλ.

Πηγή: sport-fm.gr

Aσφαλιστικές αποζημιώσεις ρεκόρ από την κατάρρευση της γέφυρας στη Βαλτιμόρη-Στα $3 δισ. οι πρώτοι υπολογισμοί