LIVE: Βάζει φωτιά στο Τσίρειο η Ομόνοια με γκολ από το σημείο του πέναλτι

Σπουδαίο ντέρμπι διεξάγεται στο Τσίρειο Στάδιο στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Απόλλωνα και Ομόνοια.

-Κεφάλι στο σκορ κατάφερε να πάρει η Ομόνοια, από το σημείο του πέναλτι.

Συγκεκριμένα, στο 11', μετά από κάθετη Κασάμα στον Ανσαριφάρντ, ο επιθετικός των πρασίνων βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Γιοβάνοβιτς, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση, ανέλαβε ο Μπρούνο, ο οποίος από τα ένδεκα βήματα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο 14'.

-Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Πίττα στο 25' να πλασάρει τον Φαμπιάνο και την μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι της Ομόνοιας.

-Την τεράστια ευκαιρία να φέρει το ντέρμπι στα ίσα απώλεσε ο Απόλλωνας στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά από πέναλτι που κέρδισε η ομάδα της Λεμεσού, ο Ιωάννης Πίττας ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Δείτε το πέναλτι:

-Το ντέρμπι στα ίσα έφερε στην επανάληψη του αγώνα ο Απόλλωνας.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κολ, ο Πίττας με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 63'.

Δείτε το γκολ:

Tα κάτω-πάνω έφερε στο Τσίρειο ο Απόλλωνας, ο οποίος στο 83' έφθασε στην ολική ανατροπή, με τον Ζράντι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Β.Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Χάμπος, Σαχάρ, Μπα, Γιόστεν, Πίττας.

-Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεϊσότο, Αρτυματάς, Φιλιώτης, Καμπράλ, Αλεσάμι, Ντανίλο, Ογκέντα, Ρέθιο, Ζράντι, Πινακάς.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Μάθιους, Λανγκ, Γιούστε, Μίλετιτς, Κασάμα, Χαραλάμπους, Μπασιρού, Μπρούνο, Ανσαριφάρντ.

-Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Κίτσος, Κούσουλος, Μιξ, Παπουλής, Λοϊζου, Μπάρκερ, Ζαχαρίου, Μπέζους, Χούπερ.

Διαιτητής: Kolaric Patrik

Α' Βοηθός Διαιτητής: Mihalj Ivan

Β' Βοηθός Διαιτητής: Novosel Kristijan

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος