Δευτέρα 21 Ιουν, 2021 | Επικοινωνία
trans gif

Αυτοκίνητο τυλίχθηκε στις φλόγες όταν ο οδηγός που κάπνιζε έβαλε αντισηπτικό χεριών

  17/05/2021 14:48
Αυτοκίνητο τυλίχθηκε στις φλόγες όταν ο οδηγός που κάπνιζε έβαλε αντισηπτικό χεριών

Αυτοκίνητο τυλίχθηκε στις φλόγες όταν ο οδηγός που κάπνιζε έβαλε αντισηπτικό χεριών

  17/05/2021 14:48

Τρομακτικές είναι οι εικόνες που βλέπουν το φως της δημοσιότητας από ένα αυτοκίνητο που πήρε φωτιά όταν ο οδηγός του έβαλε αντισηπτικό χεριών ενώ είχε αναμμένο το τσιγάρο του.

Το περιστατικό σημειώθηκε την περασμένη Πέμπτη και ο άτυχος οδηγός από το Μέριλαντ των ΗΠΑ χρησιμοποίησε το αντισηπτικό την ώρα που κάπνιζε, με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να τυλιχτεί στις φλόγες σε ένα πάρκινγκ.

Στο σημείο έσπευσαν δυνάμεις της Πυροσβεστικής για να σβήσουν τη φωτιά. «Η χρήση αντισηπτικού χεριών και το κάπνισμα είναι ένας κακός συνδυασμός σε μια μη αεριζόμενη περιοχή, όπως ένα αυτοκίνητο», είπε αξιωματούχος της Πυροσβεστικής στα μέσα ενημέρωσης.

Ο οδηγός, το όνομα του οποίου δεν έχει γίνει γνωστό, κάπνισε και άρχισε να χρησιμοποιεί το αντισηπτικό, που πήρε φωτιά, η οποία εξαπλώθηκε στο αυτοκίνητο.

Αυτό πιστεύεται ότι οφείλεται στην υψηλή περιεκτικότητα του αντισηπτικού σε αλκοόλ, κάτι που το καθιστά εξαιρετικά εύφλεκτο.

Ο οδηγός μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου του φρόντισαν τα εγκαύματά του, τα οποία δεν ήταν απειλητικά για τη ζωή του. Το όχημα ωστόσο καταστράφηκε εντελώς.

Δεν είναι η πρώτη φορά που ένα τέτοιο περιστατικό σημειώνεται. Σύμφωνα με τη NY Post, μια γυναίκα από το Τέξας των ΗΠΑ έπαθε σοβαρά εγκαύματα τον περασμένο Σεπτέμβριο, όταν το αντισηπτικό στο δέρμα της πήρε φωτιά την ώρα που άναβε ένα κερί.

Πηγή: newsbeast.gr

Για να σχολιάσετε κάντε κλικ εδώ
 
Πίσω στην αρχή της σελίδας