Άνετη τριάρα και αναρρίχηση στη δεύτερη θέση για την ΑΕΛ-Δύο κόκκινες για τον Ολυμπιακό

Με εμφατικό τρόπο επανήλθε στις νίκες η ΑΕΛ, η οποία επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-0 στο Τσίρειο στάδιο, σε εξ αναβολής αγώνα για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γαλαζοκίτρινοι, άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίτο Ριέρα. Το πέναλτι κέρδισε ο Μπάμπιτς έπειτα από μαρκάρισμα που δέχθηκε από τον Σαμπίνια.

Πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σαρφό, ο οποίος κτύπησε εκτός φάσης τον Ζντραφκόβσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ενέτεινε την πίεση της και στο 62', κέρδισε δεύτερο πέναλτι και πάλι με τον Μπάμπιτς, ενώ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ζαχαρίου. Το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής και έγραψε το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μαϊντεβατς, πήρε εξαιρετική πάσα από τον Παπαφώτη και έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, γράφοντας το 3-0.