LIVE: Ο Τζιμπρίλ κλείδωσε την πρόκριση για τη Ζίλινα

Στη μάχη για να ανατρέψει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα απέναντι στην Ζίλινα, ρίχνεται ο Απόλλωνας, ο οποίος καλείται να κάνει την υπέρβαση για να περάσει στον επόμενο γύρο του European Conference League.

Οι γαλάζιοι, μετά την ήττα με 1-3 στην Αρένα χρειάζεται ένα μικρό θαύμα για να περάσει, ωστόσο άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδας πιστεύουν στην πρόκριση, στον επόμενο γύρο.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας, ο οποίος μόλις στο 3ο λεπτό έχασε ευκαιρία με τον Κατελάρη να ανοίξει το σκορ. Μετά από μπαλιά από δεξιά, ο Κατελάρης έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας της Ζίλινα, στέλνοντας την μπάλα έξω.

Η Ζίλινα απάντησε με σουτ του Μπερνάντ στο 9' το οποίο απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.

Στο 12ο λεπτό του αγώνα, ο Απόλλωνας βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα, με τον Κολ.

Ο Νταμπό ήταν αυτός που πήρε την μπάλα από αριστερά, πάσαρε στον Πίττα, ο οποίος με τη σειρά του βρήκε τον Κολ, που με δυνατό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα των Σλοβάκων, για το 0-1.

Στο 27ο λεπτό του αγώνα, η Ζίλινα ισοφάρισε με τον Μπερνάτ, βάζοντας ξανά σε δύσκολη θέση τους γαλάζιους της Λεμεσού.

Ο Μπερνάτ που σκόραρε δύο γκολ στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, πήρε την μπάλα από αριστερά και με ένα αριστοτεχνικό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Γιοβάνοβιτς, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

Γκολ στο 50ο λεπτό του αγώνα, πέτυχε ο Απόλλωνας, φέρνοντας το σκορ στο 1-2 για τους γαλάζιους της Λεμεσού.

Ο Νταμπό μπήκε από δεξιά στην περιοχή της Ζίλινα και έδωσε πάσα στον Ζράντι, ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το 1-2.

Τεράστια ευκαιρία έχασε η Ζίλινα, για να ισοφαρίσει τον Απόλλωνα, στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Κάπραλικ πλάσαρε τον Γιοβάνοβιτς, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απόκρουσε ασταθώς. Η μπάλα έφθασε στον Μίναρικ, ο οποίος πλάσαρε προ κενής εστίας, σημαδεύοντας το δοκάρι του Απόλλωνα.

Στο 79ο λεπτό του αγώνα, ο Μπιτσαχτσιάν πραγματοποίησε συρτή σέντρα από αριστερά και ο Τζιμπρίλ πλάσαρε τον Γιοβάνοβιτς για το 2-2.

Οι ενδεκάδες:

Ζίλινα (Πάβολ Στάνο): Πέτρας, Ρουσνάκ, Μινάρικ, Κίβιορ, Ανάνγκ, Γκόνο, Φάζλαγκιτς, Μπερνάτ, Καπράλικ, Ντούρις, Τζιμπρίλ

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Παναγιώτου, Κατελλάρης, Ουέλινγκτον, Καμάς, Χ. Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Κολ, Ζράντι, Πίττας, Νταμπό.

Πυροβολισμοί στα ΚΤΕΛ Κηφισού-Ένας τραυματίας
Χριστοδουλίδης: Η Κυβέρνηση θα συνεχίσει να επενδύει στην ενίσχυση του πολιτισμού
Τραγωδία στη Νότια Αφρική-Λεωφορείο με 46 άτομα έπεσε από γέφυρα, επέζησε μόνο ένα παιδί