Σκόραρε δεύτερο γκολ ο Απόλλωνας, μείωσε η Ανόρθωση

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας ντέρμπι, διεξάγεται στο Αντώνης Παπαδόπουλος, μεταξύ Ανόρθωσης και Απόλλωνα, για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Μετά της νίκες Ομόνοιας και ΑΕΛ, επί Ολυμπιακού και ΑΕΚ αντίστοιχα, κρίνεται επιτακτική η ανάγκη για νίκη, από τις δύο ομάδες, ώστε να μείνουν εντός στόχων, για κατάκτηση του τίτλου.

Ο Απόλλωνας, έχει 54 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση 51.

Το προφίλ του αγώνα:

Από την έναρξη του αγώνα, ο Απόλλωνας ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και στο δέκατο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντιγκινί.

Ο Μπίσεσβαρ ήταν αυτός που έδωσε εξαιρετική πάσα στον Ντιγκινί, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Λόρια για το 0-1.

Στο 23ο λεπτό, άλλαξαν οι ισορροπίες στην αναμέτρηση, αφού ο αμυντικός των γαλάζιων της Λεμεσού Γκεριέρ, δέχθηκε κόκκινη κάρτα, για αγκωνιά στον Καλτσά.

Ο Γκεριέρ, πετάχτηκε, για να διεκδικήσει την μπάλα με τον Καλτσά και τον χτύπησε με τον αγκώνα στο κεφάλι.

Αφού εξετάστηκε από το VAR η φάση, ο Τιμόθεος Χριστοφή έδειξε κόκκινη στο Γκεριέρ. Η απόφαση του διαιτητή, έφερε έξαλλες αντιδράσεις από πλευράς του πάγκου του Απόλλωνα, οι οποίες είχαν ως αποτέλεσμα να αποβληθεί ο προπονητής τερματοφυλάκων, Μιχάλης Φανή.

Ο Απόλλωνας κόντρα στη ροή του αγώνα, πέτυχε και δεύτερο γκολ, με δράστη τον Ντιγκινί στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μπίσεσβαρ έβγαλε μπαλιά από το κέντρο του γηπέδου, με τον Ντιγκινί να φεύγει πίσω από την πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Οκριασβίλι, με σουτ μέσα από την περιοχή, μείωσε σε 1-2.

Ο Κορέια ήταν αυτός που έκανε τη μπαλιά από αριστερά, με τον Οκριασβίλι ψύχραιμα, να νικά τον Γιοβάνοβιτς.

Οι ενδεκάδες του ντέρμπι:

Ανόρθωση: Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι, Μίχα, Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κβιλιτάια

Απόλλωνας: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέρ, Μάρκοβιτς, Χάμπος, Πίττας, Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί, Νταμπό