Ο Κβιλιτάια έβαλε σε θέση οδηγού την Ανόρθωση στο βαρωσιώτικο ντέρμπι

Βαρωσιώτικο ντέρμπι ανάμεσα σε Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα διεξάγεται στο Αντώνης Παπαδόπουλος, με τις δύο ομάδες να θέλουν το τρίποντο για διαφορετικούς λόγους.

Η γηπεδούχος Ανόρθωση, θέλει το τρίποντο για να αναρριχηθεί βαθμολογικά, συνεχίζοντας την αντεπίθεσή της για το πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα πάει φουριόζα στο γήπεδο της συμπολίτιδάς της, ώστε να πάρει το τρίποντο και να συνεχίσει την προσπάθεια για είσοδο στην εξάδα.

Το προφίλ του αγώνα:

Δυνατά άρχισαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με δυνατές μονομαχίες και την Ανόρθωση να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος έκανε σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ο Βεσελόφσκι απέκρουσε την μπάλα.

Στο 32ο λεπτό του αγώνα η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Καμισοκό, μετά από κεφαλιά του Βργκοτς.

Ο Γιώργος Νικολάου έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, με τον Γκιόργκι Κβιλιτάια να νικά τον Βεσελόφσκι για το 1-0.

Οι ενδεκάδες:

Aνόρθωση: Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Μίχα, Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς, Βργκοτς, Κβιλιτάια, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου, Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο, Νουβεντρού, Μουστιβάρ.