Κλείδωσε τη νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού ο Μακρής

ΑΕΚ και Ολυμπιακός αναμετρώνται στην ΑΕΚ Αρένα, σε παιχνίδι στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA.

Πρόκειται για μια δυνατή μάχη, καθώς οι μαυροπράσινοι βρίσκονται στην 4η θέση με 22 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι στην 5η με 19. Η ομάδα της Λευκωσίας με νίκη ανεβαίνει στην 4η θέση αφήνοντας πίσω της τον Απόλλωνα, ενώ οι Λαρνακείς με νίκη πιάνουν τον Ολυμπιακό στην 4η.

Η ταυτότητα του αγώνα:
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, καθώς η ασφυκτική πίεση από τα πρώτα λεπτά απέδωσε καρπούς και τους έβαλε μπροστά στο σκορ.

Στο 19' ο Ναράνχο βρέθηκε στην περιοχή του Ολυμπιακού και με κεφαλιά από κοντινό σημείο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ. Στο 36' ο Ακοράν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, κάνοντας το 2-0.

Ο Ανδρέας Μακρής στο 60' λεπτό έκανε το 3-0 και ουσιαστικά κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Τόνιο, Γκονθάλεθ, Μοϊσόφ, Αντωνιάδης, Φερνάντεθ, Τρουγιόλς (61′ Χέιτλι), Σπιρόφσκι, Ιωάννου, Ακοράν (61′ Φλοριάν), Μακρής (70′ Σπόλιαριτς), Ναράνχο.

Ολυμπιακός (Κώστας Σεραφείμ): Μιχαήλ, Μίλετιτς, Κυριάκου (46′ Ψάλτης), Ανδρέου, Μανρίκε, Σαλί (46′ Σαρφό), Νάνι, Σαντάνα, Ζαχαρίου (64′ Κα), Γκουστάβο, Μάντζης.

Σκόρερ: 17′ Ναράνχο, 36′ Ακοράν, 60′ Μακρής.

Κίτρινες: Φερνάντεθ / Νάνι, Μίλετιτς, Ζαχαρίου.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης.