Toυ έχει πάρει τον «αέρα» στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του απέναντι στον Ολυμπιακό επικρατώντας για την Euroleague με 62-70. Αυτό μάλιστα ήταν το τρίτο συνεχόμενο «διπλό» στο ΣΕΦ και το πρώτο για τους «πράσινους» στη φετινή διοργάνωση. Ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς ανώτερος έχοντας για κορυφαίους παίκτες τους Λούκα Λεκαβίτσιους (14π.), Τζέιμς Γκιστ (15π.) και Κέι Σι Ρίβερς (12π.). Για τον Ολυμπιακό ο μοναδικός που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς (18π.).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα βρέθηκε να προηγείται με 2-11 (4’). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έπαιζαν ίχνος άμυνας έχοντας δεχτεί καλάθι στις πέντε πρώτες κατοχές των αντιπάλων τους. Ειδικά Νικ Καλάθης και Ματ Λοτζέσκι (6π.) δημιουργούσαν πολλά προβλήματα και ο πρώην φόργουορντ των Πειραιωτών έκανε το 5-13 (6’). Η είσοδος των Βαγγέλη Μάντζαρη και Γιάνις Στρέλνιεκς (5 γρήγορους πόντους) στη θέση των Μπράιαν Ρόμπερτς και Χόλις Τόμπσον, άλλαξε άρδην την κατάσταση και με 7-0 σερί μείωσαν για την ομάδα τους σε 12-13 (8’). Η εκπληκτική άμυνα του Μάντζαρη πάνω στον Παππά και ένα δικό του τρίποντο έβαλαν την ομάδα του μπροστά στο σκορ (17-16).

Η έναρξη της δεύτερης περιόδου είχε την ίδια εικόνα εικόνα με την έναρξη της πρώτης. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 0-9 (17-25, 14’) χάρη σε δύο μακρινά σουτ του Κέι Σι Ρίβερς, ενός αιφνιδιασμού του Λούκα Λεκαβίτσιους, αλλά και της καλής «πράσινης» άμυνας στο χαμηλό post.  Ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να αντιδράσει εκμεταλλευόμενος λάθη του αντιπάλου του κι έτσι μείωσε σε 25-27 (15’). Μετά από ένα τραγικής ποιότητας τρίλεπτο τα τρίποντα των Σίνγκλετον, Γκιστ και Παπαπέτρου διαμόρφωσαν το 30-35 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τζέιμς Γκιστ σκόραρε 5 γρήγορους πόντους κι από την άλλη πλευρά ο Στρέλνιεκς με 2/2 συνεχόμενα τρίποντα κράτησε τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ (38-42, 25’). Ο Λετονός ήταν ο μοναδικός πρωταγωνιστής στο μισό γήπεδο (της επίθεσης) και με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε στους 44 πόντους (28’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο θα κρινόταν το ντέρμπι και οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα με πόντους από τα χέρια των Ρϊβερς και Γκέιμπριελ (49-56, 32’). Οι «πράσινοι» είχαν υπομονή στον τρόπο παιχνιδιού της ενώ στην άμυνα δυσκόλευαν το ήδη κακό μπάσκετ που έπαιζαν οι αντίπαλοί τους. Ο Ολυμπιακός λοιπόν δεν είχε λύσεις σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έκανε σωστά τα απλά πράγματα και βρέθηκε στο +12 (54-66, 36’) με 5 συνεχόμενους πόντους του Λεκαβίτσιους για να φτάσει στην εύκολη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε άμυνα κι επίθεση. Οι Πειραιώτες ειδικά στην επίθεση δε βλέποντα και φυσικά οι νικητές ήταν ανώτεροι σε δίποντα (40%-57%) και τρίποντα (26%-36%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ:  Ο Λούκας Λεκαβίτσιους σε 19:42 είχε 14 πόντους (5/8δ., 1/2τρ., 1/1β.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Σπουδαίος και ο Τζέιμς Γκιστ (17:45) με 15 πόντους (2/4δ., 3/4τρ., 2/2β.), 6 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράιαν Ρόμπερτς δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σκορ ήταν 47-44 στο τελεταίο λεπτό της τρίτης περιόδου και στο 32’ ήταν 49-56. Σε ένα τρίλεπτο μέσα «καθάρισε» ο Παναθηναϊκός.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κέι Σι Ρίβερς πέτυχε 12 δύσκολους πόντους σε κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μακράν το φόλοου κάρφωμα του Γκέιμπριελ με το οποίο έκανε το 47-46. Πήδηξε πολύ ψηλά ο Αμερικανός..

TI ΠΕΤΑΝΕ:  Ο Ολυμπιακός τα πάντα. Τραγικό μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός κάποια διαστήματα βιασύνης

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-35, 47-49, 62-70