Ο παλιός είναι αλλιώς, διέλυσε την Μπεσίκτας η Μπάγερν (vid)

Tα πρώτα 15 λεπτά της αποψινής αναμέτρησης στο Μόναχο, ανάμεσα στην Μπάγερν και την αήττητη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ Μπεσίκτας, προϊδέαζαν για ένα πολύ ενδιαφέρον βράδυ, καθώς ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό και οι δύο ομάδες χαμένες ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Κομάν - Ταλίσκα, ωστόσο ένα «φτηνό» λάθος του Ατίμπα Χάτσινσον στο 16ο, το οποίο... υποχρέωσε τον Ντομαγκόι Βίντα να ανατρέψει τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ακριβώς έξω από την περιοχή του Φάμπρι και να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα, άλλαξε άρδην τα δεδομένα.

Η ομάδα του Γιουπ Χάινκες ξεκίνησε σταδιακά να ανεβάζει ταχύτητα με τον επιβλητικό, ασταμάτητο τρόπο που θα το έκανε μια παλιά Μερσεντές μεγάλου κυβισμού, είδε τον πολύπειρο Ισπανό τερματοφύλακα των «Μαύρων Αετών» να σταματάει με έξοχη επέμβαση την κεφαλιά του Ματς Χούμελς στο 30', αλλά να μην μπορεί να κάνει τίποτα 13 λεπτά αργότερα, στο γυριστό σουτ του Τόμας Μίλερ έπειτα από σέντρα του Κίνγκσλεϊ Κομάν και πάσα του Νταβίντ Αλάμπα, με το οποίο οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Ορισμένες «εμπνεύσεις» των Ρικάρντο Κουαρέσμα και Βάγκνερ Λοβ ταλαιπώρησαν τους αμυντικούς της Μπάγερν, ωστόσο στην επανάληψη... έγειρε το γήπεδο και ο γκολκίπερ της Μπεσίκτας, αφού είδα πρώτα την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι στην εκτέλεση φάουλ - κανονιά του Λεβαντόφσκι στο 50', μάζεψε τέσσερις φορές την μπάλα από τα δίχτυα του: Ο Κομάν έκανε το 2-0, με κοντινό πλασέ μετά από πάσα... πάρε-βάλε του Πολωνού επιθετικού στο 52', και ο Μίλερ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα με σουτ στην κίνηση (66').

Η οπισθοφυλακή των φιλοξενούμενων, με εξαίρεση τον συγκινητικό Φάμπρι, βρέθηκε σε κατάσταση αποσύνθεσης στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα και ο ασταμάτητος απόψε Λεβαντόφσκι δεν της χαρίστηκε, «χτυπώντας» δύο φορές από κοντά (79' - 88') για το επιβλητικό 5-0 της Μπάγερν Μονάχου επί της Μπεσίκτας και την πρόκριση των πέντε φορές πρωταθλητών Ευρώπης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ από το πρώτο παιχνίδι, με τον επαναληπτικό της Κωνσταντινούπολης στις 14 Μαρτίου να αποτελεί πλέον τυπική διαδικασία...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπάγερν Μονάχου: Ούλραϊχ, Χούμελς, Χάβι Μαρτίνεθ, Λεβαντόφσκι, Χαμές Ροντρίγκες (43' Ρόμπεν), Μπόατενγκ, Βιδάλ (83' Τολισό), Μίλερ, Αλάμπα, Κομάν (81' Ριμπερί), Κίμιχ
Μπεσίκτας: Φάμπρι, Αντριάνο, Πέπε, Κουαρέσμα, Μπάμπελ, Μεδέλ (85' Αρσλάν), Χάτσινσον, Βίντα, Βάγκνερ Λοβ (57' Τόσιτς), Τσανέρ Ερκίν (69' Γκοκχάν Γκιονούλ), Ταλίσκα

Διαιτητής: Οβίδιου Χάτσεγκαν (Ρουμανία)