Ο Αραούχο στέλνει πλέι οφ την ΑΕΚ, 3-0 τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Super League, σε μία κρίσιμη αναμέτρηση για τις δυο ομάδες.

Η Ένωση ήθελε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Ξάνθης και επιστρέψει στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος, ενώ οι "ασπρόμαυροι" είχαν ως στόχο να συνεχίζουν τα θετικά αποτέλεσμα, να διατηρηθούν σε "απόσταση αναπνοής" από τον δεύτερο Πανιώνιο και παράλληλα να αυξήσουν τη διαφορά απ' τον τέταρτο Παναθηναϊκό.

Οι "κιτρινόμαυροι" αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ και άνοιξαν το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με τον Σέρχιο Αραούχο. Το γρήγορο γκολ ανέτρεψε -από πολύ νωρίς- τα δεδομένα, με την Ένωση να παρουσιάζει ένα πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος και τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται σημαντικά στον τομέα της ανάπτυξης.

Η αποβολή του Στέλιου Μαλεζά στο 53' διευκόλυνε ακόμα περισσότερο το έργο των γηπεδούχων, οι οποίοι πέτυχαν ακόμα δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να έφτασαν σε μία εμφατική νίκη (3-0) που τους επαναφέρει σε τροχιά πλέι οφ.