ΒΙΝΤΕΟ: Το επίμαχο πέναλτι της Αλκής που έστειλε την Ένωση στους 16

Η Ένωση επικράτησε της Αλκής στα πέναλτι με 6-5 και προκρίθηκε στους 16 του κυπέλλου coca-cola μετά από 16 (!) εκτελέσεις σε ματς θρίλερ στο «Αμμόχωστος».

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 0-0, ενώ η παράταση 1-1. Η Ένωση ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ με τον Αντωνίου στο 96’, ενώ η Αλκή ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των  καθυστερήσεων της ημίωρης παράτασης με τον Φαμπρίτσιο.

Η φάση που έκρινε το παιχνίδι ήταν το 15ο πέναλτι στη διαδικασία με τον Χαρή της Αλκής να εκτελεί την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και ακολούθως να περνά την γραμμή τέρματος, εντούτοις ο διαιτητής υπέδειξε ότι δεν μπήκε γκολ.

Ο Κουμής ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι της Ένωσης και έστειλε την ομάδα του Πάους στους 16. Η ομάδα του Παραλιμνίου έγινε η τρίτη, μετά από Αγία Νάπα (ΑΕΛ) και Οθέλλο (Εθνικό) που αποκλείει ομάδα πρώτης κατηγορίας.