Ομόνοια: ΑΠΟΕΛ και Απόλλων βλέπουν την πλάτη της!

Το τέρμα του Αντριάν Σαρδινέρο στο τελευταίο λεπτό (των καθυστερήσεων) της χθεσινής αναμέτρησης με τη Λιόν απένειμε δικαιοσύνη στο ΓΣΠ και κράτησε τον Απόλλωνα ζωντανό στο κυνήγι της πρόκρισης από τον 5ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ.

Συνάμα, ωστόσο, αυτό το 1-1 διατήρησε (και διεύρυνε) το αήττητο εντός έδρας σερί των κυπελλούχων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, το οποίο πλέον εκτείνεται σε οκτώ παιχνίδια (πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες).

Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού, οι οποίοι τρέχουν το εν λόγω σερί εδώ και μια διετία, ισοφάρισαν την αντίστοιχη επίδοση της ΑΕΚ και πλέον απέχουν ένα παιχνίδι από την ισοφάριση της επίδοσης του ΑΠΟΕΛ (εννέα αναμετρήσεις)!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ευρίσκονται στην τρίτη θέση αυτής της ειδικής κατάταξης. Ένα σκαλί πιο πάνω ευρίσκεται η Ανόρθωση, η οποία από το 2007 ως το 2011 διατήρησε το αήττητο της έδρας της στην Ευρώπη για 12 συναπτά παιχνίδια. Στην πρώτη θέση είναι θρονιασμένη η Ομόνοια, η οποία την οκταετία 2001-09 συμπλήρωσε 14 συναπτούς εντός έδρας ευρωπαϊκούς αγώνες δίχως ήττα.