Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Πορτογαλία!

Η μεγαλύτερη έκπληξη επιφυλάχθηκε για το τέλος! Στον τελικό του Euro2016 η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος έκανε ματ στην οικοδέσποινα Γαλλία και παρά την απώλεια του Ρονάλντο από τα μισά του πρώτου μέρους επικράτησε 1-0 χάρη σε τέρμα του νεοεισελθόντος Έντερ στεφόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Ο τελικός ξεκίνησε μ’ ένα καλό σουτ του Νάνι (4’), όμως η πρώτη πραγματικά αξιόλογη ευκαιρία ήταν η κεφαλιά του Γκριζμάν (10’), την οποία εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Πατρίσιο. Η στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήλθε στο 24’ με την αντικατάσταση του Ρονάλντο, ο οποίος είχε χτυπήσει στο 8’ από μαρκάρισμα του Παγέτ (σ.σ. μόνον ο Κελίνι το 2012 είχε αντικατασταθεί νωρίτερα σε τελικό Euro, στο 21’).

Ακολούθως η Πορτογαλία αφαίρεσε ρυθμό από το παιχνίδι και ως την ανάπαυλα, δεν απείλησε, αλλά δεν απειλήθηκε κιόλας.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε: η Γαλλία πίεζε, η Πορτογαλία αμυνόταν και η πρώτη μεγάλη κορυφαία ευκαιρία πιστώθηκε στον Γκριζμάν, ο οποίος από πάσα του Κομάν βρέθηκε μόνος απέναντι στην εστία των Πορτογάλων, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ (66’).

Με την είσοδο του Κομάν η οικοδέσποινα αύξησε την πίεσή της στα τελευταία 15 λεπτά, όμως πότε ο Πατρίσιο (75’ Κομάν, 84’ Σισοκό) και πότε η τύχη (92’ δοκάρι Ζινιάκ) κράτησαν ανέπαφη την εστία των Ιβήρων, οι οποίοι στην επανάληψη απείλησαν μόνο με μια σέντρα-σουτ του Νάνι που εξουδετέρωσε ο Λορίς (80’).

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης κύλησε χωρίς φάσεις, όμως στο δεύτερο η Πορτογαλία έδειξε τα δόντια της: αρχικά με εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο που σταμάτησε στο δοκάρι (108’), όμως στο επόμενο λεπτό ο νεοεισελθών Έντερ με συρτό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Λορίς ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Σάντος!

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Καρβάλιο, Σίλβα (66’ Μουτίνιο), Σάντσες (79’ Έντερ), Ζοάο Μάριο, Νανί, Ρονάλντο (25’ Κουαρέσμα).
ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Σανιά, Ουμτιτί, Κοσιελνί, Εβρά, Πογκμπά, Ματουιντί, Σισοκό, Παγέτ (58’ Κομάν), Γκριεζμάν, Ζιρού (78’ Ζινιάκ).