Ο γητευτής των ρεκόρ

Veni, vidi, vici. Η γνωστή ρήση του Ιουλίου Καίσαρα από το 46 π.Χ. ταιριάζει γάντι στο χθεσινό one-man-show του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι που είχαν την τύχη να βιώσουν όσοι παρακολούθησαν το ντέρμπι Μπάγερν-Βόλφσμπουργκ για την έκτη αγωνιστική της Μπούντεσλιγκα.
Ήλθα: ο Πολωνός «αφίχθηκε» στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με το σκορ στο 1-0 υπέρ των «λύκων» αντικατέστησε τον Τιάγκο Αλκάνταρα.
Είδα: Η κατόπτευση του πεδίου μάχης και των αντιπάλων διήρκεσε κάτι λιγότερο από έξι λεπτά.
Νίκησα: Με πέντε τέρματα εντός 9 λεπτών ο 27χρονος επιθετικός κονιορτοποίησε την άμυνα της Βόλφσμπουργκ και έκανε τα ρεκόρ να φυλλορροήσουν στο διάβα του.

Ομαδικές επιδόσεις
-Οι 18 βαθμοί και το +17 στη διαφορά τερμάτων με έξι αγωνιστικές συνιστούν ισοφάριση του ρεκόρ ξεκινήματος της Μπάγερν σε μια σεζόν (από την περίοδο 2012/13).
-Έξι νίκες σε έξι αγωνιστικές η Μπάγερν πιστώθηκε για έκτη φορά στην ιστορία της, σε τέσσερις από τις προηγούμενες πέντε στέφθηκε πρωταθλήτρια.
-Το πρώτο τέρμα του Λεβαντόβσκι στο χθεσινό παιχνίδι ήταν το 3.700ό της Μπάγερν σε 1.710 παιχνίδια στην Μπούντεσλιγκα.
-Χάρη στα πέντε τέρματα του Πολωνού η Μπάγερν στα 117 επίσημα παιχνίδια της υπό τον Πεπ Γκουαρδιόλα έχει πετύχει ακριβώς 300 γκολ.
-Ελέω Λεβαντόβσκι ο Γκουαρδιόλα έμεινε αήττητος και στο 40ό παιχνίδι του σε α’ γύρο της Μπούντεσλιγκα (35-5-0).

Προσωπικές επιδόσεις
-Ο Λεβαντόβσκι πιστώθηκε το πιο γρήγορο πακέτο τριών (3:22), τεσσάρων (7:00) και πέντε τερμάτων (8:59) στην 53χρονη ιστορία της Μπούντεσλιγκα.
-Ο Πολωνός έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Μπούντεσλιγκα που σημειώνει άνω των τριών τερμάτων ερχόμενος από τον πάγκο.
-Ο 27χρονος επιθετικός έγινε ο πρώτος που πιστώνεται πέντε τέρματα σ’ ένα παιχνίδι μετά από 24 χρόνια (σ.σ. προηγούμενος ο Μίχαελ Τένις της Ντούισμπουργκ στο 6-2 επί της Καρλσρούης στις 27 Αυγούστου 1991).
-Ο Λεβαντόβσκι είναι ο 14ος παίκτης στην ιστορία της Μπούντεσλιγκα που πετυχαίνει πέντε ή περισσότερα τέρματα σ’ έναν αγώνα. Πάνω από μία φορά αυτήν την επίδοση έχει πιστωθεί μόνον ο Γκερντ Μίλερ (τετράκις).
-Για 16 φορά σημειώνεται πακέτο πέντε τερμάτων σε παιχνίδι της Μπούντεσλιγκα, έξι γκολ έχει πιστωθεί μόνον ο Ντίτερ Μίλερ της Κολωνίας, σε αγώνα κόντρα στη Βέρντερ το 1977.
-Με οκτώ τέρματα ο Λεβαντόβσκι ηγείται της λίστας των σκόρερ της Μπούντεσλιγκα έπειτα από έξι αγωνιστικές. Στην ιστορία του γερμανικού πρωταθλήματος υπάρχουν μόνον τέσσερις παίκτες που είχαν σκοράρει πιο συχνά (9 γκολ) στο ίδιο χρονικό διάστημα -πιο πρόσφατα ο Γιουπ Χάινκες της Γκλάντμπαχ την περίοδο 1973/74.

Τα τέσσερα πιο γρήγορα χατ τρικ στην ιστορία της Μπούντεσλιγκα
Σκόρερ                              Ημερομηνία     Ομάδα                   Αντίπαλος             Λεπτά
Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι     22.09.2015        Μπάγερν               Βόλφσμπουργκ     4
Μίχαελ Τένις                     27.08.1991        Ντούισμπουργκ    Καρλσρούη           5
Χέρμπερτ Λάουμεν          30.09.1979        Γκλάντμπαχ          Ανόβερο                6
Πιερ-Μισέλ Λασόγκα       06.10.2013        Αμβούργο             Νυρεμβέργη         7

Οι σκόρερ 5+τερμάτων σε αγώνα της Μπούντεσλιγκα
Σκόρερ                                     Ημερομηνία  Ομάδα                     Αντίπαλος                 Γκολ
Καρλ-Χάιντς Τίλεν                  07.12.1963      Κολωνία                  Καϊζερσλάουτερν      5
Ρούντολφ Μπρούνενμαϊερ     27.02.1965      Μόναχο 1860          Καρλσρούη                5
Φραντς Μπρουνγκς                 02.12.1967      Νυρεμβέργη            Μπάγερν                    5
Κλάους Σέερ                            01.09.1971      Σάλκε                       Κολωνία                     5
Γκερντ Μίλερ                           19.02.1972      Μπάγερν                 Όμπερχαουζεν           5
Γκερντ Μίλερ                           05.05.1973      Μπάγερν                 Κάιζερσλαουτερν      5
Γκερντ Μίλερ                           12.06.1976      Μπάγερν                 Χέρτα                         5
Γκερντ Μίλερ                           10.09.1976      Μπάγερν                 Τένις Μπορούσια       5
Ντίτερ Μίλερ                          17.08.1977      Κολωνία                  Βέρντερ                      6
Γιουπ Χάινκες                          29.04.1978      Γκλάντμπαχ            Ντόρτμουντ               5
Μάνφρεντ Μπούργκσμιλερ    06.11.1982      Ντόρτμουντ            Μπίλεφελντ               5
Άτλι Έντβαλντσον                  04.06.1983      Ντίσελντορφ           Φρανκφούρτη            5
Ντίτερ Χένες                            25.02.1984      Μπάγερν                 Μπράουνσβαϊχ          5
Γίργκεν Κλίνσμαν                   15.03.1986      Στουτγάρδη            Ντίσελντορφ             5
Φρανκ Χάρτμαν                      01.11.1986      Καϊζερσλάουτερν    Σάλκε                         5
Μίχαελ Τένις                            27.08.1991      Ντούισμπουργκ      Καρλσρούη                5
Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι            22.09.2015      Μπάγερν                 Βόλφσμπουργκ          5

Πυροβολεί πιο γρήγορα κι απ’ τη σκιά του
Η ατάκα που συνδέθηκε με τον Lucky Luck αρμόζει και στον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι. Πλην των χθεσινών πέντε γκολ σε διάστημα εννέα λεπτών, ο Πολωνός (υπενθυμίζεται πως) είχε χρειαστεί μόλις 17 λεπτά για να σκοράρει εις τριπλούν απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, στον προ τριετίας ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ τον περασμένο Ιούνιο πέτυχε χατ τρικ εντός τεσσάρων λεπτών (89’, 92’, 93’) στο 4-0 της Πολωνίας επί της Γεωργίας και πιστώθηκε την κορυφαία επίδοση στην ιστορία της προκριματικής φάσης του Euro2016.

Θυμηθείτε το καρέ του Λεβαντόβσκι στον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ 2012/13 απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης: