Σάββατο, 4 Απριλίου, 2020 | Επικοινωνία
Facebook Header Button  Tweeter Header Button   Youtube Header Button Instagram Header Button
trans gif

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει με μικρές αποσκευές σε Λεμεσό, Λευκωσία, Λάρνακα και Πάφο

  05/02/2020 15:15
Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει με μικρές αποσκευές σε Λεμεσό, Λευκωσία, Λάρνακα και Πάφο

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει με μικρές αποσκευές σε Λεμεσό, Λευκωσία, Λάρνακα και Πάφο

  05/02/2020 15:15
 

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει και φέτος  σε όλες τις ελεύθερες πόλεις της Κύπρου, σε μια τριήμερη διοργάνωση που προσφέρει την ευκαιρία στους σινεφίλ να παρακολουθήσουν αξιόλογες ταινίες που προβλήθηκαν και διακρίθηκαν. Η θεματική των ταινιών ποικίλει, αναδεικνύοντας σύγχρονα κοινωνικά θέματα αλλα και υπαρξιακά ζητήματα.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ: Όλα τα νέα των celebrities με ένα κλικ στο Celebrity News 
 
Ανάμεσα στις ταινίες που διακρίθηκαν στο περασμένο Φεστιβάλ Δράμας συγκαταλέγεται και η ταινία Εξομολόγηση του Κύπριου σκηνοθέτη Ανδρέα Σιεηττάνη η οποία κέρδισε το βραβείο #ThisisEU-ΕυρωπαΪκές Αξίες. Ας σημειωθεί ότι στο Φεστιβάλ Δράμας συμμετέχουν συστηματικά Κύπριοι σκηνοθέτες και σε αρκετές περιπτώσεις οι ταινίες τους διακρίνονται και επιβραβεύονται.


 
Στο πλαίσιο της διοργάνωσης θα παρευρεθούν στις πρόβολες, όπως κάθε χρόνο φιλοξενούμενοι από το Φεστιβάλ Δράμας. Φέτος θα είναι μαζί μας οι σκηνοθέτες Εύη Καραμπάτσου και Στέλιος Κουπετώρης και από μέρους του Φεστιβάλ η Ευάννα Βενάρδου.


 
Παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα προβολών:
 
Πρόγραμμα 1ης μέρας σε κάθε πόλη

  1. Index                                                         Νικόλας Κολοβός 12’
  2. Υπνοβατώντας                                        Μελίσσα Αναστάση 19’
  3. Sad Girl Weekend                       Δημήτρης Τσακαλέας & Λήδα Βατζιώτη   15’
  4. Βίαιη Εξίσωση                                         Αντώνης Ντούσιας   5’
  5. Τέταρτος Τοίχος (2018)                         Δημήτρης Γκότσης    10’
  6. I’am Mackenzie                                       Άρτεμις Αναστασιάδου 20’
  7. Εξομολόγηση                                           Ανδρέα Σιεηττάνης  22’                                                

Σύνολο 103’
 


 
 

Πρόγραμμα 2ης μέρας σε κάθε πόλη
 
1. Sable Noire                                                Θανάσης Τρουμπούκης       20’
2. Για Χρόνια Πλάγιαζα Νωρίς                   Ιάκωβος Παναγόπουλος      29’
3. Chopper                                                     Γιώργος Καψανάκης                        10’
4. La Ultima Hija (2018)                               Εύη Καραμπάτσου                21’
5. Pathologies of Everyday Life                   Αλέξανδρος Παπαθανασόπουλος  11’
6. W                                                                Στέλιος Κουπετώρης                        6’
7. Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι εμάς   Βασίλης Κεκάτος      9’
           
Σύνολο 106’


  


Χώροι/ Ημερομηνίες/ Πληροφορίες Προβολών:
 
Λευκωσία, Cine Studio 10 & 12/2, 21:00 –96420491 ofk.org.cy
Λάρνακα, Θέατρο Σκάλα 10 & 11/2, 20:30  –  99434793 larnakacinema.com
Λεμεσός, Θέατρο Ριάλτο 11 & 12/2, 20:30 – 77777745 rialto.com.cy
Πάφος, Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών 10 & 11/2, 20:00 - 99521620
 
Είσοδος Ελεύθερη, Με Αγγλικούς υπότιτλους
 
Διοργάνωση: Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, Θέατρο Ριάλτο και Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
 
Με τη συνεργασία του Ομίλου Φίλων Κινηματογράφου Λευκωσίας, των
Κινηματογραφικών Λεσχών Λάρνακας και Λεμεσού και της Στέγης Γραμμάτων
 και Τεχνών Πάφου
 
Υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Ελλάδος στην Κύπρο

 
 
 
 
Για να σχολιάσετε κάντε κλικ εδώ
 
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
Πίσω στην αρχή της σελίδας