BINTEO: Με ήρωα τον Ντιγκινί το τρένο του Απόλλωνα πέρασε από τη Λευκωσία

Παρότι δεν ήταν καλύτερος του Ολυμπιακού σε κανένα σημείο του αγώνα, ο Απόλλωνας πέρασε με σκορ 0-1 από το Μακάρειο και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γαλάζιοι έφθασαν τους 16 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στους 9 και την έκτη θέση.

Το προφίλ του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωναςήταν ανύπαρκτος επιθετικά, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να χάνει σπουδαία ευκαιρία με τον Φαν Κέσελ στο 40’ να ανοίξει το σκορ, ωστόσο ο Δημητρίου απογειώθηκε και απέκρουσε τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας κατάφερε στην πρώτη του ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σέντρα ακριβείας του Πίττα στο 51’, ο Ντιγκινί έπιασε το σουτ στην κίνηση και νίκησε τον Μιχαήλ για το 0-1.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια προσπάθησε να απαντήσει και έχασε ευκαιρίες, ωστόσο το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.