Στον καναβάτσο ο Άγιαξ, ζόρια για Γιουνάιτεντ

Η εκπληκτική Χετάφε έκανε τον Άγιαξ να μοιάζει με κομπάρσο και απέσπασε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης (2-0), ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα πρέπει να είναι και ευχαριστημένη από το 1-1 στην έδρα της Μπριζ.

Δεν είναι τυχαίο πως μετά την Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα είναι η πιο συνεπής βαθμολογικά ισπανική ομάδα. Ο τρόπος που παίζει δεν είναι ελκυστικός, αλλά έχει τον τρόπο να επιβάλλει σε κάθε παιχνίδι την δύναμη και τα πνευμόνια των παικτών της.

Μπορεί το όνομα του Άγιαξ να ήταν μεγαλύτερος, αλλά στο χορτάρι η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς σφυροκόπησε για 90 λεπτά τον Αίαντα. Μπορεί το 2-0 να μην αποτυπώνει τέτοια κυριαρχία, όμως οι Ολλανδοί τελείωσαν το ματς χωρίς τελική στην αντίπαλη εστία, πέφτοντας πάνω στο απόλυτο ισπανικό τείχος.

Ο ιστορικός θρίαμβος είχε βραζιλιάνικο χρώμα, αφού δύο γκολ από Ντέιβερσον (36’) και Κένεντι (93’) φέρνουν τον Άγιαξ για τα καλά στο καναβάτσο.

Την δική του απόσβεση αρχίζει να κάνει ο Κρίστιαν Έρικσεν. Η Ίντερ έπαιξε τόσο, όσο στην Βουλγαρία και χρειάστηκε ένα γκολ του Δανού προς το τέλος με συρτό σουτ εκτός περιοχής για να ανοίξει τον δρόμο για το 0-2 στην έδρα της Λουντογκόρετς που οριστικοποιήθηκε στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Λουκάκου.

Απόλυτο προβάδισμα πρόκρισης για τους 16 του Europa League πήραν Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και Σπόρτινγκ Λισσαβόνας με τις επιβλητικές νίκες απέναντι σε Σάλτσμπουργκ (4-1) και Μπασάκσεχιρ (3-1), ενώ ζορίστηκαν πολύ τα φαβορί όπως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Σεβίλλη.

Οι κόκκινοι διάβολοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την Μπριζ σε μία φάση στην οποία ο Σιμόν Μινιολέ έδωσε ασίστ στον Ντένις, όμως το γκολ του Μαρσιάλ έφερε άμεση απάντηση και το τελικό 1-1.

Στην Ρουμανία, η Σεβίλλή ήταν κάκιστη, βρέθηκ κι αυτή πίσω στο σκορ από πέναλτι του Τζόκοβιτς στο 66ο λεπτό, όμως η Κλουζ δεν άντεξε και το τέρμα του Ελ-Νεσίρι έφερε σκορ πρόκρισης για τους Ανδαλουσιανούς (1-1), που τα χρειάστηκαν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των απογευματινών αγώνων των 32 του Europa League

Κλουζ - Σεβίλλη 1-1