Με σβηστές μηχανές πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά η Ομόνοια

Με σβηστές μηχανές αλλά και πολλές αλλαγές, η Ομόνοια πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου με συνολικό σκορ 5-2.

Ο Κακουλής, άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Μπραμπίγια, με υποδειγματικό πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 1-1, των δυο ομάδων.

Με επτά αλλαγές, παράταξε την ομάδα του σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα ο Χένινγκ Μπεργκ. Εκτός έμειναν οι, Παντίλιμον, Κούσουλος, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊαρ, Ακιντόλα, Μαυρίας και Τιάγκο ενώ, τη θέση τους πήραν οι Κυριακίδης, Μίκου, Χούμποτσαν, Ορτέγκα, Κούσουλος, Λοίζου και Κακουλλής.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: Αναγκαστική ο Χούμποτσαν και σειρήνες στην Ομόνοια

Στο 34’, ο Χούμποτσαν, αποχώρησε τραυματίας, με την κατάσταση του να αξιολογείται τις επόμενες ημέρες.

Α’ ημίχρονο

Το παιχνίδι ήταν κριμένο πριν ξεκινήσει, με τις αλλαγές των δυο τεχνικών, να επηρεάζουν πολύ τον ρυθμό του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή, ήρθε στο 24’ για την Ομόνοια. Ο Μίκου πέρασε κάθετα στον Κακουλλή. Ο άσος των πρασίνων, πέρασε στο σπριντ τον Μέσκα και έκανε το πλασέ, όμως ο Γκρεμσλ έδιωξε με τα πόδια. Στο 29’, η Ομόνοια, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Κακουλής, έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με τσίμπημα, νίκησε τον Γκρεμπσλ, που ήταν έτοιμος να μπλοκάρει την μπάλα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Μέσκα, δέχτηκε δυο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα λεπτό, με αποτέλεσμα στο 42’ να φύγει για τα αποδυτήρια.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: Ολικό λίφτινγκ από Μπέργκ με επτά αλλαγές

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τέρμα για την Δόξα. Στο 52΄, ο Μπραμπίγια, έφυγε στην πλάτη της άμυνας, εκμεταλλευόμενος το κενό που υπήρχε και πλάσαρε εύστοχα τον Κυριακίδη για το 1-1. Στο 61’, ο Κακουλλής έφυγε με ταχύτητα πίσω από την άμυνα της Δόξας και βρέθηκε απέναντι στον Γκρεμσλ, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: Οι τιμές των πακέτων της Ομόνοιας για τα πλέι οφ

Δόξα: Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Βαλέντε, Λούις Κάρλος (66' Ίταλο), Μπόλιεβιτς (30'Παπαφώτης), Καρλίτος, Χαραλάμπους, Νελσίνιο, Μέσκα, Χριστοφή, Μπραμπίγια (66'Ζορζίνιο).

Ομόνοια: Κυριακίδης, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Χούμποτσαν (34'Στυλιανού), Κούσουλος, Γκόμες, Ορτέγα, Λοϊζου, Κακουλλής (73'Τιάγκο), Μίκου.

Κίτρινες: Κούσουλος / -

Κόκκινες: Μέσκα (2η κίτρινη) / -