Και το ένα ήταν… αρκετό για τη Μίλαν

Μετά από δύο σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη, η Μίλαν επέστρεψε στις επιτυχίες, αναγκάζοντας παράλληλα την Τορίνο στην πέμπτη διαδοχική της ήττα στη Serie A, μετά το μεταξύ τους 1-0 στο «Σαν Σίρο» στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική.

Στο 20ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη ευκαιρία των «ροσονέρι», με τον Ιμπραΐμοβιτς να «σπάει» τη μπάλα στον Πακετά κι εκείνον να σουτάρει έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Σίριγκου να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει με υπερένταση.

Ωστόσο, πέντε λεπτά μετά, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αναγκάστηκε να μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του… Όταν ο Καστιγέχο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ρέμπιτς έκανε το 1-0 με σουτ πάνω στην κίνηση, από το σημείο του πέναλτι!

Παράλληλα, η τελευταία καλή φάση ήρθε ξανά από τη Μίλαν, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ανσάλδι να χάνει τη μπάλα επιπόλαια έξω από την περιοχή της Τορίνο, τον Μπενασέρ να κάνει το παράλληλο γύρισμα από δεξιά και τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ από την ενστικτώδη παρέμβαση του Μπρέμερ που λίγο έλειψε να αποδειχθεί αυτογκόλ…

Η Μίλαν ξεκίνησε με… κεκτημένη ταχύτητα και στην επανάληψη, με τον Καστιγέχο να «σερβίρει» στον Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος ευρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι αστόχησε για… εκατοστά, στο 48’!

Στο 53ο λεπτό ήταν η σειρά των Ρέμπιτς και Καστιγέχο να συνεργαστούν, αλλά η προσπάθεια του δεύτερου, όντας αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, κατέληξε άδοξα και άστοχα.

Η «Γκρανάτα» απείλησε στο 63’ με τον Μπελότι να σεντράρει από αριστερά, τον Ντοναρούμα να κάνει κακή έξοδο, αλλά να μην υπάρχει συμπαίκτης του πρώτου για να βάλει την προβολή.

Ενώ επτά λεπτά μετά, ο Μπενασέρ γέμισε στην περιοχή και ο Ντοναρούμα έπεσε στα πόδια του Ανσάλδι, που πρόλαβε να σουτάρει μεν, αλλά στην πλαϊνή πλευρά των διχτυών της εστίας των γηπεδούχων…

Ο Ιμπραΐμοβιτς σούταρε δυνατά αλλά άστοχα στο 81ο λεπτό, ενώ αυτή ήταν η τελευταία αξιόλογη φάση στην αναμέτρηση, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι τέλους και τη Μίλαν να φτάνει τους 35 βαθμούς, «πιάνοντας» Βερόνα και Πάρμα.