Έκανε… περίπατο στο Πάντερμπορν η Λεβερκούζεν

«Διπλό» από… ημίχρονο έκανε η Μπάγερ Λεβερκούζεν σήμερα στο Πάντερμπορν, επικρατώντας με 4-1 της ομώνυμης ομάδας, που είχε τον Σεμπάστιαν Βασιλειάδη ξανά βασικό, στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» σήμερα η αυλαία της 18ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Ο Φόλαντ… έκανε του κεφαλιού στο 11’ και στο 14’, σκοράροντας ισάριθμες φορές με το κεφάλι -στη δεύτερη περίπτωση νικώντας στον αέρα τον Βασιλειάδη- μετά από ασίστ των Ντιαμπί και Χάβερτς, επιστρέφοντας παράλληλα στα γκολ μετά από οκτώ αγωνιστικές και φτάνοντας τα επτά τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα…

Με το 0-2 υπέρ τους, οι «ασπιρίνες» απελευθερώθηκαν, έφτιαξαν φάσεις και για περαιτέρω γκολ, σε μια εκ των οποίων ο Μπάουμγκαρτλινγκερ έκανε… σεφτέ, σκοράροντας με το δεξί για το 0-3 στο 36ο λεπτό του αγώνα!

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως ρυθμό, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 3-1 με τον Σρμπένι να βρίσκει δίχτυα στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Πάντερμπορν, στο 51’ και προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς.

Ωστόσο, ούτε ο Αντβί Ατζέι στην επόμενη φάση, ούτε και ο σκόρερ στο 65’ μπόρεσαν να σημειώσουν το 2-3. Αντιθέτως, ήταν ο Χάβερτς εκείνος που εκμεταλλεύθηκε τη σέντρα του Ντιαμπί σε μια γρήγορη αντεπίθεση και με πλασέ, το οποίο βρήκε στο σώμα του Βασιλειάδη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσινγκέρλε, στο 75ο λεπτό!

Με το τελικό 4-1 να βάζει τη Λεβερκούζεν σε… τροχιά Ευρώπης, ανεβάζοντας την στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς, την ώρα που η Πάντερμπορν παρέμεινε ουραγός, έχοντας μόλις 12 πόντους.