Σπουδαίο τρίποντο για τα «ζαχαρωτά» επί της Τσέλσι

Eπιστροφή στις νίκες για την Έβερτον η οποία με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο μετά την αποχώρηση του Μάρκο Σίλβα επικράτησε της Τσέλσι για 3-1 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστής για τα "ζαχαρωτά" ήταν ο Kάλβερτ-Λιούιν που πέτυχε δύο τέρματα ενώ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος της άμυνας των μπλε.

Η Έβερτον μπήκε με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στην πρώτη αξιόλογη στιγμή της στην αναμέτρηση. Συγκεκριμένα, στο 5ο λεπτό ο Σιντιμπέ έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά και ο Ριτσάρλισον με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Κέπα για το 1-0. Τα "ζαχαρωτά" διατήρησαν τα ηνία του παιχνιδιού και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, αλλά στο 16' ο γκολκίπερ της Τσέλσι είχε απάντηση στο διαγώνιο σουτ του Κάλβερτ-Λιούιν.

Μετά το 20ό λεπτό, οι Λονδρέζοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά σε τρεις περιπτώσεις ο Τάμι Άμπραχαμ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Με τον Γουίλιαν να είναι ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής της Τσέλσι μεσοεπιθετικά, οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν ένα γκολ πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, αλλά, όποτε χρειάστηκε, ο Τζόρνταν Πίκφορντ δήλωσε παρών και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό η Έβερτον έφτασε σε δεύτερο γκολ εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία των Λονδρέζων. Ο Κουρτ Ζουμά δεν απομάκρυνε σωστά την μπάλα, με τον Κάλβερτ-Λιούιν να παίρνει την μπάλα και να την στέλνει στα δίχτυα με υποδειγματικό πλασέ. Ωστόσο, οι παίκτες του Λάμπαρντ αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 2-1 τρία λεπτά αργότερα με υπέροχο σουτ στην κίνηση του Κόβατσιτς, ύστερα από κακή απομάκρυνση των αμυντικών της Έβερτον.