Δεν τα κατάφερε ο Κεραυνός στο FIBA Europe Cup

Την εντός έδρας ήττα από την Ironi Ness Ziona από το Ισραήλ γνώρισε ο Κεραυνός, με σκορ 85-74, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του FIBA Europe Cup. Η Κυπριακή ομάδα είχε τα δικά της καλά διαστήματα στον αγώνα, όπου παρέμεινε κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφυγαν στο τέλος με το ροζ φύλλο αγώνος.,

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του. Στο 5’ το σκορ ήταν στο 10-10, ενώ με το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 18-17. Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας όπου στο 17’ το σκορ ήταν στο 34-33, υπέρ της Ziona. Με το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Ισραήλ ήταν μπροστά με 43-37.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά στην γ’ περίοδο όπου στο 25:30 ήταν μπροστά στο σκορ με +12 (60-48). Έπειτα η ομάδα του Στροβόλου ήταν βελτιωμένη, καταφέρνοντας μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου να μειώσει την διαφορά στους έξι πόντους (65-59). Στο 35’ το σκορ οδηγήθηκε στο 73-67, ενώ με την λήξη της αναμέτρησης η Ironi Ness Ziona επικράτησε με 85-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 37-43, 59-65, 74-85