Θρίαμβος της Άρσεναλ στη Φρανκφούρτη, θύμα έκπληξης από την Κλουζ η Λάτσιο

Θεωρητικά ήταν το μεγάλο παιχνίδι της ημέρας για την πρώτη αγωνιστική του Europa League. Αποδείχθηκε ωστόσο παράσταση για ένα ρόλο. Ο λόγος για το μεγάλο διπλό της Άρσεναλ επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 3-0.

Οι «κανονιέρηδες» έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στη γερμανική ομάδα, που πέρυσι είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης (η Άρσεναλ ήταν φιναλίστ) και πήραν ένα εύκολο διπλό δείχνοντας πως είναι τα απόλυτα αφεντικά του 6ου ομίλου.

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ με τον Γουίλοκ στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης, πήγε στα αποδυτήρια με το ισχνό 0-1 αλλά στην επανάληψη κινδύνευσε ελάχιστα, δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει σχετικά εύκολα το προβάδισμα και όταν η Άιντραχτ έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Κορ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 79', τα πράγματα απλοποιήθηκαν.

Η Άρσεναλ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα διπλασιάζοντας τα τέρματά της με τον Σακά στο 85' ενώ ο Ομπαμεγιάνγκ δύο λεπτά αργότερα εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σταντάρ Λιέγης νίκησε με 2-0 την Γκιμαραές και ισοβαθμεί με την Άρσεναλ στην κορυφή της βαθμολογίας ενώ όσον αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, την παράσταση έκλεψε το εντυπωσιακό ματς στην Ολλανδία εκεί όπου η Αϊντχόφεν νίκησε μετά από ένα ματς θρίλερ την Σπόρτινγκ Λ. με 3-2.

Κατά τα άλλα, μια μεγάλη έκπληξη έγινε στη Ρουμανία, εκεί όπου η Κλουζ νίκησε με 2-1 τη Λάτσιο παρά το γεγονός ότι οι Ιταλοί βρέθηκαν να προηγούνται με 0-1 ενώ στη Γαλλία, στο έτερο αξιοσημείωτο ματς της αγωνιστικής, η Ρεν και η Σέλτικ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 με το σκορ να διαμορφώνεται με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι, μια για την κάθε ομάδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

4ος όμιλος:

Λασκ-Ρόζενμποργκ 1-0 (Χόλαντ 45')

Αϊντχόφεν-Σπόρτινγκ Λ. 3-2 (Μαλέν 19΄, Κόατες 25', Μπαουμκάρτι 48'-Φερνάντες 39' (πεν.), Μέντες 82')