Τα αποτελέσματα του Τσάμπιονς Λιγκ

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League, με τις κορυφαίες ευρωπαϊκές ομάδες να χαρίζουν πλούσιο θέαμα και να μας δίνουν μια… γεύση από τι θα παρακολουθήσουμε φέτος στη διοργάνωση.

Απόψε, μάλιστα, η βραδιά είχε και ελληνικό ενδιαφέρον, καθώς ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Τότεναμ στο «Γ. Καραϊσκακής». Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κοίταξε στα μάτια την Τότεναμ και θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και τη νίκη απέναντι στην φιναλίστ του περσινού Champions League. Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, αλλά αντέδρασαν και ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 2-2, παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπάγερν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0. Τα δύο από τα τρία γκολ μάλιστα μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Βαυαροί είναι στην πρώτη θέση με 3 βαθμούς, ενώ ακολουθούν ο Ολυμπιακός με την Τότεναμ, με τις δύο ομάδες από 1 πόντο στο… σακούλι τους.

Από εκεί και πέρα, στο μεγάλο παιχνίδι της ημέρας, η Παρί επικράτησε στο Παρίσι της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-0, χάρη σε δύο γκολ του Ανχελ Ντι Μαρία και ένα του Μουνιέ. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ «εκτέλεσε» την πρώην ομάδα του και χάρισε στους Γάλλους το τρίποντο της νίκης.

Στην Μαδρίτη η Γιουβέντους του Κριστιάνο Ρονάλντο προηγήθηκε με 2-0 στην έδρα της Ατλέτικο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και με τα γκολ των Σάβιτς και Ερέρα ισοφάρισε σε 2-2.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε εύκολα εκτός έδρας την Σαχτάρ με 3-0, ενώ η Ντιναμό Ζάγκρεμπ νίκησε εντός έδρας με 4-0 την Αταλάντα. Τέλος, η Λοκομοτίβ Μόσχας έκανε τη μεγάλη έκπληξη στη Γερμανία,  επικρατώντας της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 2-1.