Της βγήκε η ψυχή, αλλά τα κατάφερε η Σαλαμίνα

Πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις πρόσφεραν Νέα Σαλαμίνα και Ολυμπιακός στο Αμμόχωστος. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε πολύ δύσκολα να κάμψει την αντίσταση του Ολυμπιακού, παίρνοντας έτσι την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κα στο 13ο λεπτό και την Σαλαμίνα να φέρνει το ματς στα ίσα στο 42ο λεπτό με τον Τίνστελ. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Κορέια στο 69ο λεπτό με τον Βεσελόφκσι να κάνει τραγική έξοδο για το 2-2. Ο Μαριάνοβιτς με όμορφο πλασέ στο 83ο λεπτό έδωσε το πολυπόθητο τρίποντο στην Νέα Σαλαμίνα.

Πλέον η Νέα Σαλαμίνα βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 3 βαθμούς, με την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου να βρίσκεται την προτελευταία θέση με 1 βαθμό

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν μοιρασμένο στα δυο για τις δυο ομάδες. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Κα στο 13ο λεπτό. Ο 23χρονος Πορτογάλος πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Χαμντί βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο 17ο λεπτό ο Σϊμπσον έκανε το σούτ εντός περιοχής, με τον Μπάιζα να αποκρούει εύκολα την μπάλα. Οι ερυθρόλευκοι του Σάββα Πουρσαϊτίδη ανέβασαν στροφές από το 20 λεπτό και μετά. Αν και είχε την κατοχή της μπάλας και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα βρήκε την πρώτη της καλή στιγμή στο 43ο λεπτό με τον Τινστέλ. Οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας αντάλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα με τον Κίνγκσλευ να δίνει στον Τισντέλ που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Β’ ημίχρονο

Με μια πολύ καλή ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό. Μετά από γύρισμα του Χαμντί από αριστερά, ο Κα χωρίς πίεση έστειλε την μπάλα ψηλά. Στο 62ο λεπτό και πάλι καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Χαμντί δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι. Η Σαλαμίνα βρήκε την πρώτη της καλή στιγμή στο 69ο λεπτό, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και ο Κορέϊα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ολυμπιακού. Οι μαυροπράσινοι δεν τα έβαλαν κάτω απαντώντας άμεσα στο 75ο λεπτό και φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ντουβεντρού με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Χαμπτί, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βεσελόφκσι που έκανε τραγική έξοδο. Η Σαλαμίνα με τον Μαριάνοβιτς κατάφερε να πάρει την νίκη στο 82ο λεπτό. Ο Σέρβος κεντρικός μέσος, βρέθηκε στην περιοχή και μετά από πάσα του Ελουντού νίκησε τον Μπάιζα.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μαριάνοβιτς, Σίμπσον(Ελουντού 63'), Κίνγκσλει, Σαν Ρομάν(Τσαμπούρης 59'), Κωστή, Λαμπό, Ρέϊνολντς (Νουρ 80’), Χριστοφόρου, Τισντέλ, Κορέια

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σιντιμπέ, Χεράλδο, Ακόστα (Βινίσους 80’), Οικονομίδης, Κα(Ζαχαρίου 53'), Νανι(Ντουβεντρού), Χαμντί, Αγιτέ

Σκόρερς: Τισντέλ (42'), Κορέϊα (69') Μαριάνοβιτς (84') / Κα (13'), Ντουβεντρού (75')

Κίτρινες: Ρέϊνολντς / Κίκο, Ψάλτης