Δεύτερη με ανατροπή η ΑΕΚ, στο +4 από τον Απόλλωνα

Δεν επέφεραν ανακατατάξεις στο βαθμολογικό πίνακα οι δύο τελευταίες αναμετρήσες για τον α’ όμιλο στην 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε επιτυχώς τη δεύτερη θέση, καθώς επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Ομόνοιας, και μάλιστα αύξησε την απόστασή της από τον Απόλλωνα, ο οποίος ηττήθηκε 2-1 με τη Νέα Σαλαμίνα.

Στην ΑΕΚ-Αρένα η Ομόνοια εμφανίστηκε πιο ορεξάτη κι απειλητική από την ΑΕΚ και μετά από δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο (9’ Κολοβός, 12’ Ραμίρες) άνοιξε το σκορ στο 53’ με λόμπα του Μόντες, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 52’ με τον Γιάννου κι έφτασαν στη νίκη χάρη σε τέρμα του νεοεισελθόντος Ακίνο στο 86’.

ΑΕΚ - ΟΜΟΝΟΙΑ   2-1 (19.05)
Γήπεδο: ΑΕΚ-Αρένα
Σκόρερ: 72’ Γιάννου, 86’ Ακίνο / 53’ Μόντες
Διαιτητές: Κώστας Ψευδιώτης - Νίκος Εγγλέζου, Γιώργος Γκίνος - Ανδρέας Κωνσταντίνου
Κίτρινες: Κούσουλος, Κολοβός
Θεατές:
ΑΕΚ (3-4-1-2): Χριστοδούλου – Γκαρθία (85’ Τρουγιόλς), Γκονθάλεθ, Καταλά - Αναστασίου (62’ Ακίνο), Κάσες, Σάστρε, Ιωάννου - Λαρένα - Τολμές (91’ Αντωνιάδης), Γιάννου.
ΟΜΟΝΟΙΑ (4-2-3-1): Μεχίας - Μαυρίας (85’ Λοΐζου), Γαβριήλ, Βύντρα, Μανρίκε - Κατελάρης, Κούσουλος - Κολοβός (77’ Λόρα), Μόντες, Χαραλάμπους (68’ Κακουλλής) - Ραμίρες.

Στο «Ν. ΠΑΠΑΣ GROUP Αμμόχωστος-Επιστροφή» η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 26’ με τον Ελουντού, έχασε ακολούθως ευκαιρία για το 2-0 (28’ Κίνγκσλεϊ) και στο 67’ δέχτηκε το 1-1 από κεφαλιά του Σκέμπρι μετά από σέντρα του Βασιλείου. Στο 92', ωστόσο, ο πρωτοεμφανιζόμενος Χρυσοστόμου με κεφαλιά έδωσε τη νίκη στην οικοδέσποινα με 2-1.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ 2-1 (19.05)
Γήπεδο: Ν. ΠΑΠΑΣ GROUP Αμμόχωστος-Επιστροφή
Σκόρερ: 26’ Ελουντού, 92’ Χρυσοστόμου / 67’ Σκέμπρι
Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου - Σωτήρης Βίκτωρος, Χρίστος Ε. Χρίστου - Νεόφυτος Νεοφύτου
Κίτρινες: Νόορ / Σελίμοβιτς
Θεατές:
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (3-4-2-1): Λύτρας - Χρυσοστόμου, Μαργκάσα, Χατζηκωνσταντή - Σεργίου, Νόορ, Κωστή, Νικολάου (68’ Πική) - Ελουντού (80’ Κορέια), Σιαθάς - Ονουέγκμπου (83’ Σικόρσκι).
ΑΠΟΛΛΩΝ (4-2-3-1): Κίσσας - Τσολάκης, Σελίμοβιτς, Ουεντραόγκο, Βασιλείου (88’ Ηροδότου) - Σπόλιαριτς, Μήτας - Βασιλειάδης (81’ Φλουρής), Ψύχας (77’ Αντρέου), Παπαμιχαήλ - Σκέμπρι.