Μόνη τέταρτη η Τσέλσι, ήττα από αέρος για την Άρσεναλ

Πήρε γρήγορα το προβάδισμα στο "Amex" κι έφυγε με τη νίκη από το Μπράιτον. Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με τον Πέδρο στο 17ο λεπτό κι έκανε το 2-0 με τον Αζάρ στο 33ο. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν με τον Μαρτς στο 66ο και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ (1-2).

Οι "μπλε" παρέμειναν στην τέταρτη θέση της Premier League και μάλιστα δεν έχουν πλέον συγκάτοικο. Κι αυτό γιατί η Άρσεναλ γνώρισε την ήττα στο Σαουθάμπτον. Ο Ινγκς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 20ό λεπτό, ο Μχιταριάν ισοφάρισε για τους Λονδρέζους μετά από οκτώ λεπτά.

Ο Ινγκς έβαλε ξανά μπροστά τη Σαουθάμπτον στο "St Mary's" στο 44', αλλά και πάλι ο Αρμένιος ισοφάρισε στο 53'. Το γκολ που έκρινε το ματς (3-2) ήλθε από τον Όστιν στο 85'.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 15/12

Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 3-1 (22' & 50' Γκαμπριέλ Ζεζούς, 69' Στέρλινγκ / 65' Κάλβερτ-Λιούιν)

Γουότφορντ - Κάρντιφ 3-2 (16' Ντεουλοφέου, 52' Χολέμπας, 68' Κουίνα / 80' Χόιλετ, 82' Ριντ)

Γουλβς - Μπόρνμουθ 2-0 (12' Χιμένες, 94' Καβαλέιρο)

Κρίσταλ Πάλας - Λέστερ 1-0 (39' Μιλιβόγεβιτς)

Τότεναμ - Μπέρνλι 1-0 (91' Έρικσεν)

Χάντερσφιλντ - Νιούκαστλ 0-1 (55' Ροντόν)

Φούλαμ - Γουέστ Χαμ 0-2 (17' Σνόντγκρας, 29' Αντόνιο)