«Έσπασε το ρόδι» με την τρίτη η Ένωση!

Μετά από δύο ήττες (3-5 από Νέα Σαλαμίνα, 0-1 από Ομόνοια) η Ένωση πανηγύρισε την πρώτη νίκη της μετά την επάνοδο στην α’ κατηγορία καταβάλλοντας 2-0 τον Ερμή στο «Τάσος Μάρκου». Οι βάσεις για την επιτυχία τέθηκαν για την ομάδα του Αντρέ Πάους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οι «βυσσινί» σκόραραν δις μέσα σε δέκα λεπτά.

Για τους «φτεροπόδαρους» του (τιμωρημένου) Κώστα Καϊάφα ήταν η δεύτερη ήττα στη σειρά και συνολικά η τρίτη σε τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες ο σύλλογος της Αραδίππου μετρά τρεις αφλογιστίες.

Μετά από ένα παντελώς αναιμικό πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες αξιοπρόσεκτες τελικές (40’ Ολίβα / 13’ Εσομπέ, 32’ Ντεβέσα) το παιχνίδι άλλαξε μορφή μετά την ανάπαυλα. Από πλάγια επαναφορά η άμυνα των φιλοξενούμενων συνελήφθη… κοιμώμενη, ο Πίττας βγήκε απέναντι στον Αραμπατζή και με αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ (48’).

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ολίβα κέρδισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Ρασμούσεν για να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων (58’). Στο τελευταίο ημίωρο κάθε ομάδα πιστώθηκε από μια καλή ευκαιρία (68’ Σάρατε / 80’ Μαύρου).

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ - ΕΡΜΗΣ    2-0 (22.9)
Γήπεδο: Τάσος Μάρκου
Σκόρερ: 48’ Πίττας, 58’ πέν. Ρασμούσεν
Διαιτητές: Λεόντιος Τράττος - Κυριάκος Κυριάκου, Ευαγόρας Ευαγόρου - Αναστάσης Αναστάση
Κίτρινες: Κλέιμαν, Ολίβα, Φράγκος / Εμπαλό, Γκουλόν
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (4-1-4-1): Κλέιμαν - Μουλαζίμης, Μέρτακκας, Κυριάκου, Ολίβα - Μαϊσουράτζε - Σάρατε, Σερμπάκοφ (83’ Ουντόζι), Κοσμάς (78’ Φράγκος), Πίττας - Ρασμούσεν (79’ Κολοκούδιας).
ΕΡΜΗΣ (4-1-4-1): Αραμπατζής - Ψάλτης, Κουαγκίσα, Γκουλόν, Εμπαλό - Φυλακτού - Γεωργίου (46’ Κατσιατής), Ντεβέσα, Μαρτίνιουκ (62’ ντε Μέλο), Κιπιάνι (62’ Μαύρου) - Εσομπέ.

Οι τυχεροί αριθμοί της κλήρωσης του Τζόκερ
Ισραηλινά ΜΜΕ: Μέσω Κύπρου μεταφέρθηκαν αμερικανικοί πύραυλοι από το Κατάρ στο Ισραήλ
Αυξημένη τροχαία κίνηση στον αυτοκινητόδρομο λόγω τροχαίου
Ενέκρινε ψήφισμα για μεταναστευτικό η Βουλή-Ζητά-Ζητά να εντείνει τις ενέργειες της προς την ΕΕ η Κυβέρνηση
Ισραήλ vs Ιράν-Σύγκριση αεροπορικών δυνάμεων και συστημάτων αεροπορικής άμυνας (pics)
Εικόνες από τον σεισμό 5,6 Ρίχτερ στην Τουρκία-Πληροφορίες ότι κατέρρευσαν μιναρέδες, ζημιές σε σπίτια
Βίντεο ντοκουμέντο από τη δολοφονία της Κυριακής-Η στιγμή που ο 39χρονος τραβάει το μαχαίρι
ΒΙΝΤΕΟ: Σεισμός 5,6 Ρίχτερ στην Τουρκία-Ιδιαίτερα αισθητός κοντά στην Άγκυρα
Απάντησε στα πυρά του Τουρκικού ΥΠΕΞ για Συμπεράσματα ο Κόμπος-«Επιλογή της άλλης πλευράς αν θα προχωρήσει»
Απαντά για το επίδομα ενοικίου σε διπλωμάτη το ΥΠΕΞ-«Η Εισαγγελία γνωμάτευσε πως δεν στοιχειοθετείται ποινικό αδίκημα»